fbpx

Pirms izlemt, vai strādāt ar kouču, apdomā, vai esi tam gatavs un varēsi maksimāli izmantot koučinga piedāvātās iespējas.

Vai esi gatavs uzņemties atbildību par savu progresu? Vai esi atvērts jaunajam, jaunai uzvedībai, rīcībai un domāšanas veidiem? Vai esi gatavs trenēt disciplīnu, lai sasniegtu savus koučinga mērķus? Vai Tevī ir gan aizrautība, gan satraukums un gatavība atklātai sarunai ar kouču par tām rakstura īpašībām, kas tev ir izaicinošas?

Vadītāju koučings (“executive coaching”) var palīdzēt sasniegt augstākus mērķus un lielāku apmierinātību no darba. Lai gan, iespējams, Tu apzinies, ka ir jāveic izmaiņas karjerā – uzvedībā, domāšanā vai abos – tu nesaņemsi no koučinga vēlamos rezultātus, ja neesi gatavs pilnībā iesaistīties šajā procesā. Tas prasa ievērojamu laika un pūļu ieguldījumu, tāpēc, pirms virzies uz priekšu, svarīgs jautājums, kas jāuzdod sev, ir: “Cik gatavs esmu koučingam?”

“Vai vadītājs ir gatavs koučingam?”

Brenda Steinberg (līderības konsultante un top vadītāju koučs ar 20 gadu pieredzi) diskutējot ar saviem kolēģiem, secina, ka ir

septiņas pamatiezīmes, kas ir nepieciešamas koučinga klientam, lai gūtu maksimālu labumu no pakalpojuma.

Tolerance pret neērto. Lai sasniegtu labus koučinga rezultātus, nepieciešama Tava aktīva piedalīšanās, kas ietver arī citādāku, jaunu skatījumu un rīcību. Procesā, iespējams, izjutīsi bailes vai emocionālus blokus dēļ jaunajām atziņām un realitātes. Tev jāspēj izturēt šos diskomforta periodus, lai saprastu, kādas ir jauno un atšķirīgo pieeju priekšrocības.

Atvērtība eksperimentiem. Izmēģināt kaut ko jaunu nozīmē riskēt, un eksperimenti var neizdoties ar pirmo reizi. Ideālā laika vai nevainojama snieguma gaidīšana traucē progresam. Ja Tu domā, ka Tev jau ir atbildes un nevēlies izpētīt jaunas iespējas, maz ticams, ka būsi atvērts vai veiksi nepieciešamo analīzi un refleksiju, lai mainītos.

Tev ir jāpamēģina jaunās idejas un rīcība, jāpiedzīvo kļūdas, jāmācās un jāmēģina vēlreiz.

Spēja skatīties tālāk par racionālo. Uzvedība nav racionāla – to virza tādas emocijas kā bailes, dusmas un lepnums. Tas, ka tu “zini”, ko darīt, nenozīmē, ka tu atbilstoši rīkosies. Tu iegūsi dziļāku izpratni par savu uzvedību un attiecībām, ja izpētīsi to emocionālās dimensijas.

Griba uzņemties atbildību. Ir grūti mainīties, ja netici, ka tev ir spēks veidot savu nākotni. Organizācija, vadītājs, pārāk daudz pienākumu un tā tālāk, vainošana bloķē izaugsmi. Pat ja tajā ir daļa patiesības,

nav iespējams virzīties uz priekšu, ja uzskati sevi par upuri. Tev ir jāuzņemas atbildība par progresu.

Spēja piedot. Pat ja Tev šķiet, ka pret Tevi izturas nepareizi, ir svarīgi izlīgt ar pagātni un virzīt savu enerģiju uz progresu. Nepieciešamība “būt pareizam” vai “parādīt viņiem” reti kad palīdz Tev vai cilvēkiem, ar kuriem strādā kopā. Jābūt vēlmei piedot un doties tālāk.

Pašdisciplīna. Tava attīstība, iespējams, prasīs atteikties no domāšanas un uzvedības veidiem, kas palīdzēja gūt panākumus līdz šim. Esi gatavs sadzīvot ar sekām.

Citiem var būt grūti pieņemt izmaiņas Tavās personiskajās vai darba attiecībās.

Piemēram, Tev līdz šim ir izdevies gūt panākumus, sakot “jā” un palīdzot kolēģiem. Bet disciplinēt sevi pateikt “nē” un iemācīties koncentrēties uz svarīgo ir būtiska daļa, lai kļūtu par efektīvāku vadītāju. Pat ja apkārtējie sabozušies, ka Tu vairs neesi pieejams visu diennakti, jāturpina koncentrēties uz koučinga mērķiem.

Spēja lūgt atbalstu. Visbeidzot, visā koučinga procesā Tu neesi tikai ar savu kouču, ir jābūt iesaistītam ar citiem potenciālajiem atbalstītājiem. Tu esi atbildīgs par izmaiņām, taču attīstīsies ātrāk, ja atļausies būt ievainojams (saprātīgi). Dalies ar mērķiem, jautā padomu, klausies ar ziņkāri un svarīgākais – pieņem un rīkojies atbilstoši saņemtajai konstruktīvajai atgriezeniskajai saitei.

“Vai vadītājs ir gatavs koučingam?” – šīs septiņas iezīmes nav nosacījumi vai atlase, lai uzsāktu sadarbību ar kouču. Tomēr, tās ir būtiskas, lai gūtu maksimālu labumu no koučinga. Un, tas ir arī kritiski svarīgas, lai kļūtu par labāku vadītāju. Iespējams, pārdomājot, cik lielā mērā tās Tev piemīt, nonāc pie atziņas, ka neesi gatavs šādai sadarbībai. Bet tikpat labi, vari arī nonākt pie sapratnes, ka ir vērts uzsākt darbu ar kouču, lai attīstītu kādu no tām vai skaidri apzināties – hei, ir īstais laiks, esmu gatavs Executive Coaching!

Dalīties: